Θάνατος

Θάνατος

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Δευτ 25 Ιαν 2010, 13:23:51

Γράμμα σ᾿ ἕναν καρκινοπαθῆ:

Νομίζω ὅτι ἔχεις τὴν εὐκαιρία νὰ κάνεις ὑπακοὴ στὶς ἐντολὲς τοῦ δημιουργοῦ «θανάτῳ ἀποθανεῖσθε» (Γν. β’, 17) καὶ «γῆ εἶ καὶ εἰς γῆν ἀπελεύσῃ» (Γν. γ’, 19), «ἡ δὲ ἐντολὴ αὐτοῦ ζωὴ αἰώνιός ἐστιν» (Ἰω. ιβ’, 50). Τὸ αὐτὶ εἶναι γλυκό, γιατὶ «ὁ τὸν λόγον μου ἀκούων...μεταβέβηκεν ἐκ τοῦ θανάτου εἰς τὴν ζωήν» (Ἰω. ε’, 24). «Μὴ φοβοῦ· ἐγώ...ἐγενόμην νεκρὸς, καὶ ἰδοὺ ζῶν εἰμι εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων» (Ἀπ. α’ 17-18). Πάρε ἀγκαλιὰ τὸ Μεγάλο Σάββατο καὶ ταξίδεψε στὴ σιγή του, τὴν εὐχαριστημένη. Πάρε τό «Ἡ Ζωὴ ἐν τάφῳ!», τό «Ἡ Ζωὴ πῶς θνήσκεις;», τὸν «ὕπνον τὸν φυσίζωον» τῆς ε’ ᾠδῆς (Μ. Σαββάτου), «οὐδεὶς γὰρ ἡμῶν ἑαυτῷ ζῇ, καὶ οὐδεὶς ἑαυτῷ ἀποθνῄσκει· ἐάν τε γὰρ ζῶμεν, τῷ Κυρίῳ ζῶμεν, ἐάν τε ἀποθνῄσκωμεν, τῷ Κυρίῳ ἀποθνῄσκομεν. ἐάν τε οὖν ζῶμεν ἐάν τε ἀποθνῄσκωμεν, τοῦ Κυρίου ἐσμέν. εἰς τοῦτο γὰρ Χριστὸς καὶ ἀπέθανε καὶ ἀνέστη καὶ ἔζησεν, ἵνα καὶ νεκρῶν καὶ ζώντων κυριεύσῃ» (Ρμ. ιδ’, 7-9). «καὶ ἡ ψυχή μου αὐτῷ ζῇ, καὶ τὸ σπέρμα μου δουλεύσει αὐτῷ» (Ψ. κα’, 31), «ὅπως καταντήσωμεν οἱ πάντες εἰς τὴν θείαν καὶ ἀπέραντον στοργήν» (Λειτουργία «Ἀποστόλου Μάρκου», εὐχὴ τοῦ ἀσπασμοῦ).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Θάνατος

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Δευτ 20 Σεπ 2010, 23:02:30

«ζήσεται ἡ ψυχή μου καὶ αἰνέσει σε» (ψ. ριη' 175)· «καὶ ἡ ψυχή μου αὐτῷ ζῇ, καὶ τὸ σπέρμα μου δουλεύσει αὐτῷ» (ψ. κα' 30-31).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Θάνατος

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Κυρ 23 Φεβ 2014, 11:44:22

«Ὁ Χριστὸς νίκησε τὸν θάνατο γιὰ χάρη μας, κι ἐκεῖνος ποὺ παίρνει στὰ σοβαρὰ τὴν ὑπόθεση τῆς σωτηρίας του ἀγωνίζεται νὰ φανερώνει τὴ ζωὴ τοῦ Χριστοῦ μέσα στὴ δική του. Ξέρει ὅτι μετὰ ἀπὸ λίγο ἤ πολὺ χρονικὸ διάστημα θὰ βρεθεῖ μέσα στὸ μνῆμα, ἀλλὰ ἐκεῖ ποὺ θὰ κατέβει ὁ ἴδιος κατέβηκε πρὶν ἀπὸ αὐτὸν ὁ Χριστὸς, καὶ γι’ αὐτὸ δὲν φοβᾶται. Ἤδη ἀπὸ ἐδῶ, ἔστω καὶ ἐν μέσῳ πολλῶν καὶ φοβερῶν πειρασμῶν, ἀναμένει τὴ δροσοβόλο ἐκδημία του, βέβαιος ὅτι «ἡτημάσθη αὐτῷ τόπος ἀναπαύσεως».

(Ἀρχιμ. Ἐφραὶμ Τριανταφυλλόπουλος πρωτοσύγκελλος τῆς Ἱ. Μητρ. Σισανίου καὶ Σιατίστης Φωνὴ Κυρίου 23-2-2014).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Θάνατος

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Παρ 04 Απρ 2014, 12:49:14

«ἀριθμὸς ἡμερῶν ἀνθρώπου πολλὰ ἔτη ἑκατόν· ὡς σταγὼν ὕδατος ἀπὸ θαλάσσης καὶ ψῆφος ἄμμου, οὕτως ὀλίγα ἔτη ἐν ἡμέρᾳ αἰῶνος. διὰ τοῦτο ἐμακροθύμησε Κύριος ἐπ᾿ αὐτοῖς καὶ ἐξέχεεν ἐπ᾿ αὐτοὺς τὸ ἔλεος αὐτοῦ. εἶδε καὶ ἐπέγνω τὴν καταστροφὴν αὐτῶν ὅτι πονηρά· διὰ τοῦτο ἐπλήθυνε τὸν ἐξιλασμὸν αὐτοῦ. ἔλεος ἀνθρώπου ἐπὶ τὸν πλησίον αὐτοῦ, ἔλεος δὲ Κυρίου ἐπὶ πᾶσαν σάρκα· ἐλέγχων καὶ παιδεύων καὶ διδάσκων καὶ ἐπιστρέφων ὡς ποιμὴν τὸ ποίμνιον αὐτοῦ»

(Σοφία Σειράχ ιη' 9-13).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Θάνατος

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Πέμ 13 Ιούλ 2017, 13:01:25

«ἀδελφοί, σπουδάσατε βεβαίαν ὑμῶν τὴν κλῆσιν καὶ ἐκλογὴν ποιεῖσθαι· ταῦτα γὰρ ποιοῦντες οὐ μὴ πταίσητέ ποτε. οὕτω γὰρ πλουσίως ἐπιχορηγηθήσεται ὑμῖν ἡ εἴσοδος εἰς τὴν αἰώνιον βασιλείαν τοῦ Κυρίου ἡμῶν καὶ σωτῆρος Ἰησοῦ Χριστοῦ»

(Β' Πετ. α' 10-11).


«Καὶ ἤκουσα φωνῆς ἐκ τοῦ οὐρανοῦ λεγούσης· Γράψον· μακάριοι οἱ νεκροὶ οἱ ἐν Κυρίῳ ἀποθνῄσκοντες ἀπ' ἄρτι. ναί, λέγει τὸ Πνεῦμα, ἵνα ἀναπαύσωνται ἐκ τῶν κόπων αὐτῶν· τὰ δὲ ἔργα αὐτῶν ἀκολουθεῖ μετ' αὐτῶν»

(Ἀπ. ιδ' 13).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Θάνατος

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 30 Ιούλ 2018, 12:56:50

Τρομολαγνεία καὶ ἀγαπολαγνεία σὲ τραγικὰ γεγονότα
Τοῦ μητροπολίτου Ναυπάκτου καὶ Ἁγίου Βλασίου κ. ῾Ιεροθέου (Βλάχου)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην Χριστιανική ἠθική

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron