Ἀκολούθησις Χριστοῦ

διάφορες σημειώσεις γιὰ θέματα τυπικοῦ, λειτουργικῆς, μουσικῆς, ὑμνογραφίας, ἁγιολογίας, πνευματικῆς ζωῆς κλπ.

Ἀκολούθησις Χριστοῦ

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 11 Φεβ 2015, 23:59:12

«Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἔρχεσθαι, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καθ' ἡμέραν, καὶ ἀκολουθείτω μοι» (Λκ. θ' 23). «δεῦτε ὀπίσω μου» (Ματ. δ' 19). «ἀφέντες ἅπαντα ἠκολούθησαν αὐτῷ» (Λκ. ε' 11). «ἀκολούθει μοι» (Ματ. η' 22), «δεῦρο ἀκολούθει μοι, ἄρας τὸν σταυρόν σου» (Μρ. ι' 21). «Πάλιν οὖν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς ἐλάλησε λέγων· Ἐγώ εἰμι τὸ φῶς τοῦ κόσμου· ὁ ἀκολουθῶν ἐμοὶ οὐ μὴ περιπατήσῃ ἐν τῇ σκοτίᾳ, ἀλλ' ἕξει τὸ φῶς τῆς ζωῆς» (Ἰω. η' 12). «οὐδεὶς δύναται ἐλθεῖν πρός με, ἐὰν μὴ ὁ πατὴρ ὁ πέμψας με ἑλκύσῃ αὐτόν, καὶ ἐγὼ ἀναστήσω αὐτὸν ἐν τῇ ἐσχάτῃ ἡμέρᾳ» (Ἰω. στ' 44). «καὶ ὅταν τὰ ἴδια πρόβατα ἐκβάλῃ, ἔμπροσθεν αὐτῶν πορεύεται, καὶ τὰ πρόβατα αὐτῷ ἀκολουθεῖ», δὲν θέλουν νὰ προηγοῦνται, «ὅτι οἴδασι τὴν φωνὴν αὐτοῦ» (Ἰω. ι' 4). «ὅτι καλὸν τὸ πορεύεσθαι ὀπίσω Κυρίου» (Σ. Σειρ. μστ' 10) «καὶ ἕτοιμον εἶναι τοῦ πορεύεσθαι μετὰ Κυρίου Θεοῦ» (Μιχ. στ' 8)· «καὶ ἐπακουλουθήσατε ταῖς ὁδοῖς μου» (Ἡσ. νε' 3).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Επιστροφή στην Δημοσιεύματα Μανόλη Θεοδωράκη

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron