᾿Αλφαβητικὸς πίναξ καλοφωνικῶν μαθημάτων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

᾿Αλφαβητικὸς πίναξ καλοφωνικῶν μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τρί 07 Ιούλ 2009, 11:14:58

    ᾿Αλφαβητικὸς πίναξ
    καλοφωνικῶν μαθημάτων

    ἐμφαίνων καί τινας χρησίμους πληροφορίας


Άνωθεν οι Προφήται, ἦχος βαρύς, Δημητρίου Ιωαννίδη Εις την ένδυσιν του Αρχιερέως
Από του θρόνου κατήλθεν ο Ηγεμών, ἦχος α΄, Πέτρου Μπερεκέτου Καταγωγή Άγνωστος
Από των πολλών μου αμαρτιών, ἦχος πλ. β΄, Πέτρου Μπερεκέτου
Μεγαλυνάριον Παρακλητικών
Άσπιλε, Αμόλυντε... Γεωργίου Τσατσαρώνη, ἦχος πρῶτος.
Άχραντε Θεοτόκε, ἦχος α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Θεοτοκίον Καθισμάτων Α΄ Στιχολογίας Δευτέρας
Δι’ ευχών των Αγίων, ἦχος β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Επισφραγιστικόν πάσης Ακολουθίας
Δικαίας κρίσεως επερχομένης, ἦχος γ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα Β΄ Στιχολογίας Τρίτης
Εις τα όρη των Σών, ἦχος α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Β΄ Αντίφωνον Αναβαθμών
Ελπίς του κόσμου αγαθή, ἦχος πλ. β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Β΄ Στιχολογία Καθισμάτων Τρίτης
Εν λύπαις γάρ παράκλησιν έχω, ἦχος πλ. β΄, Πέτρου Μπερεκέτου Συνταγμάτιον Κανόνων - Ευχών Μ. Τζιγάλα - Ενετία 1662
Εν νυκτί και ημέρα, ἦχος δ΄ (αγια), Δημητρίου Ιωαννίδη Προσόμοιον Εσπερινού Δευτέρας
Εν τη φρικτή παρουσία Σου Χριστέ, ἦχος πλ. β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη
Απόστιχα Εσπερινού Δευτέρας
Εσταυρώθης δι’ εμέ, ἦχος γ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Μακαρισμοί Τετάρτης
Ετοιμάζου ψυχή μου, ἦχος βαρύς, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα Β΄ Στιχολογίας Δευτέρας
Έχοντες επί Σοί τας ελπίδας, ἦχος βαρύς, Δημητρίου Ιωαννίδη Προσόμοιον Εσπερινού Δευτέρας
Θείας φύσεως ομοουσίου, ἦχος γ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα F΄ Ωδής Μεσονυκτικού
Θεοτόκε παρθένε, πλ. α΄ ἐναρμόνιος, ᾿Αθανασίου Πέτα
Θεοτόκε παρθένε, β΄, Θεοδοσίου Γεωργιάδου
Θεοτόκε παρθένε, ὀκτάηχον, ῾Ιεροθέου ἱεροδιακόνου Φιλοθεΐτου
Θρόνος πάγχρυσος του Βασιλέως, ἦχος γ΄, Βαλασίου Ιερέως Γ΄ στιχολογία Καθισμάτων Πέμπτης
Θρόνος πάγχρυσος του Βασιλέως... Γεωργίου Τσατσαρώνη. ἦχος Τρίτος.
Καθορώσαί Σε Σταυρώ, ἦχος δ΄ (λεγέτος), Δημητρίου Ιωαννίδη, Μακαρισμοί Παρασκευής
Μνήσθητι Δέσποινα καμού, ἦχος πλ. β΄, Δανιήλ Πρωτοψάλτου, Καταγωγή Άγνωστος
Μνήσθητι Δέσποινα καμού, ἦχος βαρύς, Δανιήλ Πρωτοψάλτου
καταγωγή Άγνωστος
Μνήσθητι ημών, ἦχος πλ. δ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Μακαρισμοί Κυριακής
Πάθη και θάνατον κατεδέξω, ἦχος δ΄ (λεγέτος), Δημητρίου Ιωαννίδη Στιχηρόν Εσπερινού Σαββάτου
Παναγία δέσποινα... τεριρέμ, βαρύς, Γεωργίου Τσατσαρώνη.
Παντάναξ Βασιλεύ, ἦχος δ΄ (αγια), Πέτρου Μπερεκέτου Δόξα. Και νύν του Στίχου των Αίνων 10ης Αυγούστου
Παντάνασσα Πανύμνητε, ἦχος δ΄ (αγια), Γερμανού Νέων Πατρών Συνταγμάτιον Κανόνων - Ευχών Μ. Τζιγάλα - Ενετία 1662
Πάσαν την ελπίδα μου, ἦχος βαρύς, Πέτρου Μπερεκέτου Προσόμοιον Εσπερινού Δευτέρας (Δ΄ Ήχος)
Πάτερ και Υιέ σύν Πνεύματι Αγίω, ἦχος πλ. β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη
Κάθισμα F΄ Μεσονυκτικού
Πατέρα Άναρχον πιστοί, ἦχος πλ. δ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα F΄ Μεσονυκτικού
Πατέρα και Υιόν προσκυνήσωμεν, ἦχος α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα Γ΄ Ωδής Μεσονυκτικού
Περίζωσαι την ρομφαίαν Σου, ἦχος βαρύς, Γρηγορίου Πρωτοψάλτου Εις την ένδυσιν του Αρχιερέως
Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών, ἦχος γ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Απόστιχα Αίνων Δευτέρας
Πρόσδεξαι Κύριε, ἦχος β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη, Εκ της Κυπριακής Λιτής
Πώς Σού την χάριν υμνήσαί μοι, ἦχος πλ. δ΄, Πέτρου Μπερεκέτου
Προσόμοιον του Στίχου των Αίνων 2ας Οκτωβρίου
Ράβδον Δυνάμεως , ἦχος βαρύς, Θεοδοσίου Γεωργιάδη Εις την ένδυσιν του Αρχιερέως
Ρύσαι ημάς, ἦχος δ΄ (λεγέτος), Δημητρίου Ιωαννίδη Απόστιχα Εσπερινού Πέμπτης
Σε μεγαλύνομεν αγνή... Γεωργίου Τσατσαρώνη. ἦχος Βαρύς
Σε το καθαρώτατον, ἦχος δ΄ (αγια), Πέτρου Μπερεκέτου Προσόμοιον Εσπερινού 14ης Δεκεμβρίου κ. α.
Σήμερον ο απρόσιτος τη ουσία, ἦχος πλ. δ΄, Εμμανουήλ Φαρλέκα Τετάρτη Δ΄ Εβδομάδος Νηστειών
Σήμερον στολίζεται η Εκκλησία, ἦχος βαρύς, Δημητρίου Ιωαννίδη Εις χοροστασίαν Αρχιερέως
Στένω εκ βαθέων της ψυχής, ἦχος πλ. α΄, Πέτρου Μπερεκέτου Προσόμοιον Εσπερίων (Β΄ Ήχος) 3ης Απριλίου
Συνέχομαι πάντοτε δεινείς, ἦχος α΄, Πέτρου Μπερεκέτου, Προσόμοιον Εσπερινού 10ης Ιουλίου
Σώσόν με Κύριε ο Θεός μου, ἦχος γ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Απόστιχα Εσπερινού Δευτέρας
Σώτερ, τω Σταυρώ προσηλωθείς, ἦχος β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Προσόμοιον Εσπερινού Τετάρτης
Τα πλήθη των πταισμάτων μου, ἦχος πλ. α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Απόστιχα Αίνων Δευτέρας
Τας κακωθείσας ψυχάς ημών, ἦχος βαρύς, Ανωνύμου Μεσώδιον Κάθισμα Μεσονυκτικού
Την ταπεινήν μου ψυχήν, ἦχος δ΄ (αγια), Δημητρίου Ιωαννίδη Α΄ Στιχολογία Καθισμάτων Δευτέρας
Την φωνήν του Κυρίου, ἦχος πλ. α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Β΄ Στιχολογία Καθισμάτων Τρίτης
Της οργής Σου την αγανάκτησιν, ἦχος β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Εκ της Κυπριακής Λιτής
Το όμμα της καρδίας μου, ἦχος πλ. β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη
Προσόμοιον Αποστίχων 7ης Δεκεμβρίου
Το Τρισήλιον Σέλας δοξολογήσωμεν, ἦχος πλ. α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Κάθισμα F΄ Ωδής Μεσονυκτικού
Τον Πατέρα προσκυνήσωμεν, ἦχος α΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Μακαρισμοί Κυριακής
Χαίρε Μαρία, Θεοτόκε, ἦχος β΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Εκ της Κυπριακής Λιτής,
Χαίρε πύλη Κυρίου, ἦχος πλ. α΄, Πέτρου Μπερεκέτου Θεοτοκίον Απολυτικίου
Χαίρε Πύλη Κυρίου... Γεωργίου Τσατσαρώνη. ἦχος Πλάγιος του Πρώτου.
Χαίρε φωτός νεφέλη, ἦχος δ΄ (αγια), Πέτρου Μπερεκέτου Θεοτοκίον Αποστίχων Κυριακής Εσπέρας
Ω πανύμνητε Μήτερ... Καλοφωνικός Ειρμός, Γεωργίου Τσατσαρώνη. ἦχος Πλάγιος του Πρώτου (πεντάφωνος).
Ως θαυμαστόν το Όνομά Σου, ἦχος πλ. δ΄, Δημητρίου Ιωαννίδη Εκ του Ψαλμού
Ως ο περιπεσών εις τους ληστάς, ἦχος βαρύς, Δημητρίου Ιωαννίδη
Απόστιχα Εσπερινού Τρίτης
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Επιστροφή στην Θέματα ὑμνολογίας - ὑμνογραφίας

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες