Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 25 Ιαν 2009, 23:06:59

᾿Επιτρέψτε μου μίαν μικρὰν παρατήρησιν. ἀντὶ τοῦ ὅρου «κοσμικὰ δίπτυχα» προτιμῶ τὸν ὅρον «ἐνοριακὰ δίπτυχα» κατ᾿ ἀντιστοιχίαν μὲ τὸν ὅρον «μοναστικὸν τυπικόν».

Δὲν ὑπονοῶ ὅτι ἐχρησιμοποιήθη ὁ ὅρος «κοσμικὸς» μὲ ἀρνητικὴν ἔννοιαν. ἀλλὰ ἀκριβῶς ἐπειδὴ χρησιμοποιεῖται ἀπὸ πολλοὺς ἔτσι, ... προτιμῶ ἀντὶ τοῦ «κοσμικὸς» τὸ «ἐνοριακός». ...ἁπλῶς ἐσημείωσα τί πράττω, γιὰ νὰ μὴ δίδω λαβὴ σὲ παρεξηγήσεις. διότι ἡ λέξι «κοσμικὸς» ἔχει ἐνίοτε ἀρνητικὴ χρειὰ καὶ ἐκτὸς τῆς ἐκκλησιαστικῆς περιοχῆς. ἀλλὰ τὸ σημειώνω ὡς προσωπικήν μου ἐπιλογὴν καὶ προτίμησιν, χωρὶς νὰ λέγω ὅτι μόνον αὐτὸ πρέπει νὰ ἐπικρατήσῃ...


(21 & 22/7/2008 )
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 25 Ιαν 2009, 23:35:02

Κάθε ἕνας ποὺ ὁδηγεῖ αὐτοκίνητον εἶναι ἐπαγγελματίας ὁδηγός; μπορεῖ ὁ καθένας ποὺ ὁδηγεῖ καθημερινῶς τὸ σαραβαλάκι του ἢ τὴν κουρσάρα του νὰ ὁδηγήσῃ καὶ ἕνα φορτηγὸ ἢ μιὰ νταλίκα ἢ ἕνα αὐτοκίνητο τῆς φόρμουλα ἕνα;

Κάθε ἕνας μας ξέρει νὰ χρησιμοποιῇ τὸ ἠλεκτρικὸ ῥεῦμα στὸ σπίτι του (π.χ. νὰ ἀνάβῃ τὰ φῶτα, νὰ ἀνάβῃ τὴν ἠλεκτρικὴ κουζίνα κ.λπ.)· μήπως αὐτὸ σημαίνει ὅτι εἶναι καὶ ...ἠλεκτρολόγος;

Κατ᾿ ἀναλογίαν ἂς προβληματιστοῦμε καὶ γιὰ τὰ ἑξῆς.

᾿Επειδὴ κάθε ἱερεὺς λειτουργεῖ συνεχῶς καὶ τελεῖ πλεῖστες ὅσες ἀκολουθίες, αὐτὸ σημαίνει ὅτι κάθε ἱερεὺς εἶναι αὐτόχρημα καὶ λειτουργιολόγος; ἔχουμε ἄραγε ἀναλογιστῆ τί σημαίνει λειτουργιολόγος;

᾿Επειδὴ κάθε ψάλτης ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου κρατάει συνεχῶς στὰ χέρια του ἢ ἔστω συμβουλεύεται συχνὰ τὸ τυπικόν, τὸ ὅποιο τυπικὸν τοῦ διαθέτει ὁ ναός, καὶ ἐπειδὴ ἐνδεχομένως διαθέτει καὶ κάποιο πτυχίο ἱεροψάλτου ἢ δίπλωμα «βυζαντινῆς» μουσικῆς, τὸ ὁποῖον λέγει ὅτι ἐδιδάχθη καὶ τὸ μάθημα τοῦ τυπικοῦ, καὶ ὅτι ἐνδεχομένως εἰς τὸ σχετικὸν μάθημα ἀρίστευσε, σημαίνει αὐτὸ ὅτι εἶναι καὶ τυπικολόγος;

᾿Επειδὴ σήμερα ὑπάρχει πληθώρα ἐκδόσεων περὶ τοῦ τυπικοῦ, ἴσως καὶ 20 τέτοιες ἐκδόσεις, μπορεῖ καὶ παραπάνω, ἂν πάρῃ κάποιος καὶ διαβάσῃ καὶ τὰ 20 αὐτὰ βιβλία (ποὺ οἱ περισσότεροι πολὺ ἀμφιβάλλω ἂν ἔχουν διαβάσει καὶ μελετήσει ἕστω ἕνα τυπικὸ ὁλόκληρο, ἀπὸ τὴν ἀρχὴ μέχρι τὸ τέλος), σημαίνει ὅτι ἔγινε καὶ τυπικολόγος; ἔχουμε ἄραγε ἀναλογιστῆ τί σημαίνει τυπικολόγος;

Στὴν «Συμβολὴ» τεῦχος 17, σ. 11-14, ὑπάρχει ἀναφορὰ στὸν μακαρίτη καθηγητὴ ᾿Ιωάννη Φουντούλη καὶ τί ὁ ἴδιος ἔλεγε γιὰ τὸν ἑαυτό του. εἶχα τὴν εὐκαιρία νὰ ἀκούσω αὐτὸ τὸ «μάθημα», τὸ ὄντως μάθημα, πολλὲς φορὲς ἀπὸ τὸ στόμα τοῦ ἴδιου τοῦ Φουντούλη, καὶ τὸ ἴδιο μάθημα μοῦ εἶπε (σὰν παρακαταθήκη) καὶ τὴν τελευταία φορὰ ποὺ τὸν εἶδα καὶ συνεργάστηκα μαζί του, λίγους μῆνες πρὸ τῆς κοιμήσεώς του. γι᾿ αὐτὸ ἐγὼ δὲν ἔχω πεῖ σὲ κανέναν οὔτε ἔχω δηλώσει ποτὲ ὅτι εἶμαι τυπικολόγος, οὔτε εἶμαι βέβαια, οὔτε θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου τυπικολόγο, οὔτε κἂν τυπικάριος δὲν δηλώνω. θεωρῶ ὅτι εἶμαι ἁπλῶς ἕνας μελετητὴς καὶ ἐρευνητὴς τοῦ ἐκκλησιαστικοῦ τυπικοῦ, ποὺ μελετᾷ διότι δὲν ξέρει καὶ θέλει νὰ μάθῃ, γνωρίζοντας καλὰ ὅτι ὑπάρχουν ἄλλοι ποὺ εἶναι πραγματικοὶ καὶ σπουδαῖοι ἐρευνητές τοῦ τυπικοῦ – «ὁ νοῶν νοείτω».

(7/8/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 26 Ιαν 2009, 02:52:08

Θὰ ἦτο ἀνεπίτρεπτος προχειρολογία ἐκ μέρους μου καὶ ἀσφαλῶς ὅχι ἔντιμον νὰ εἰπῶ ἢ νὰ ὑποκριθῶ ὅτι γνωρίζω τὶς ἀπαντήσεις σχετικῶς μὲ τὶς διαφορὲς ποὺ ὑπάρχουν εἰς τὶς ποικίλες διατάξεις τῶν ἀρχαίων τυπικῶν μεταξύ των. ἀσφαλῶς χρειάζεται γιὰ κάθε ἕνα τυπικὸ νὰ γίνῃ ἰδιαιτέρα εἰς βάθος μελέτη καὶ κριτικὴ ἔκδοσις, ἐργασία ποὺ ἀπαιτεῖ μὲν χρόνο καὶ ἔρευνα, ἀλλὰ πολλὰ ὠφέλιμα θὰ ἀποφέρῃ καὶ πολλὲς ἀπορίες θὰ ἐπιλύσῃ. ὁ Μανόλης Θεοδωράκης ὡς εἰδικώτερος μελετητὴς τῶν ἀρχαίων πηγῶν προφανῶς ἔχει ὁδηγηθῆ σὲ κάποιες ἀπαντήσεις καὶ πολλὰ ἀπὸ αὐτὰ ἔχει δημοσιεύσει εἰς τὴν «Συμβολή», ἐνῷ ἐπίκεινται καὶ ἄλλες δημοσιεύσεις του.


(21/8/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 26 Ιαν 2009, 03:46:16

... βλέπω μὲ χαρὰ τὰ μηνύματά σας καὶ ἀκούω προσεχτικὰ τοὺς προβληματισμούς σας... . εἶναι ὡραῖο πρᾶγμα νὰ βλέπῃς νέους κυρίως ἀνθρώπους, ἀντὶ νὰ ἀκολουθοῦν τὶς συνήθειες τῶν περισσοτέρων ἀνθρώπων τῆς ἡλικίας τους ἀγόμενοι καὶ φερόμενοι ἀπὸ τὶς κρίσεις καὶ ἐξάψεις τῆς μεταεφηβικῆς καὶ νεανικῆς ψυχολογίας, νὰ συζητοῦν σοβαρὰ καὶ νὰ καταθέτουν ὑπεύθυνα τὶς ἀπόψεις των καὶ τὶς παρατηρήσεις των. εἶναι ὡραῖο πρᾶγμα αὐτὸ καὶ δὲν θέλω νὰ σᾶς ἀποθαρρύνω. τὸ ἀντίθετον μάλιστα! ἐπιτρέψτε μου ὅμως ἐδῶ νὰ ὑπομνήσω εἰς τὴν ἀγάπη σας ὅτι ἐδημοσίευσα ἕνα μήνυμα στὸ παρὸν θέμα, ποὺ ἔχει συγκεκριμένον τίτλον καὶ μὲ τὸ ἀνάλογον πνεῦμα. καὶ καλὸν εἶναι νὰ μάθετε σιγὰ σιγὰ νὰ μὴν προτρέχετε, ἀλλὰ νὰ ἀρχίσετε νὰ βλέπετε καὶ τὸ «πνεῦμα τοῦ γράμματος». διότι ὅταν δημοσιεύω κάτι γενικὸν ἐδῶ ἢ ὅταν σὲ ἄλλα σημεῖα κάμνω γενικὲς ἀλλὰ σοβαρὲς παρατηρήσεις καὶ κυρίως ἐπισημάνσεις λαθῶν, δὲν τὸ κάμνω οὔτε τυχαῖα οὔτε ἀπὸ διάθεσιν ἀντιδικίας οὔτε ἀπευθύνομαι προσωπικὰ σὲ κάποιους. ἐπίσης δὲν γράφω οὔτε ἀπὸ προσωπικὴν ἀνάγκην προβολῆς (δόξα τῷ Θεῷ! εἶμαι χορτᾶτος ἀπὸ αὐτὸ) οὔτε γιὰ ἐξυπνακισμό. καὶ πρέπει νὰ διαβάσῃ κανεὶς καὶ τὰ 300 μηνύματα –ὁλόκληρο βιβλίο– ποὺ ἔχω δημοσιεύσει στὸ παρὸν βῆμα διαλόγου, καὶ μετὰ νὰ προσπαθήσῃ νὰ χωνέψῃ τί λέγω καὶ τί ἐννοῶ (διότι τὸ παραδέχομαι κι ἐγὼ ὅτι πολλὰ ἀπὸ αὐτὰ εἶναι βαριὰ καὶ δυσκολοχώνευτα φαγητά). καὶ πολὺ ἀργότερα, ὅταν θὰ ἀποκτήσῃ κάποια ἱκανὴ πεῖρα τῆς λειτουργικῆς ζωῆς καὶ νιώσῃ καὶ στὸ πετσί του καὶ στὰ τρίσβαθα τῆς ψυχῆς του τὰ παρεπόμενα τῆς ἐκκλησιαστικῆς λατρείας, τότε ἂς ἔλθῃ νὰ μὲ ἀμφισβητήσῃ, διότι τότε βεβαίως θὰ ξέρῃ τί λέγει καὶ τί ἐννοεῖ καὶ τί θέλει νὰ πῇ, διότι πρῶτα θὰ ἔχῃ καταλάβῃ τί λέω ἐγώ. καὶ δὲν θὰ κάμνῃ τὸ λάθος νὰ μπερδεύῃ καὶ νὰ παρερμηνεύῃ (εἴτε ἀθελήτως εἴτε ἐσκεμμένως ἔχει λίγη σημασία) τὸ νόημα τῶν λόγων μου καὶ τῶν γραπτῶν μου καὶ νὰ καμαρώνῃ μάλιστα γι᾿ αὐτό. διότι συχνὰ διαπιστώνω ὅτι κάποιοι κάνουν αὐτὸ τὸ λάθος, δηλαδὴ νὰ μὴν κατανοοῦν καὶ ἄρα νὰ παρανοοῦν τὸ νόημα τῶν λεγομένων μου (= τῶν γραπτῶν μου), διότι βλέπουν ἐπιπολαίως τὸ δέντρο (ἕνα μήνυμά μου μεμονωμένο) καὶ ὄχι τὸ δάσος (τὰ 300 μέχρι τώρα μηνύματά μου συνολικῶς).
..........................................

(26/8/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 17 Μάιος 2010, 23:32:13

Γιὰ διάφορες δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ νομίζω ὅτι σχετικὸ εἶναι καὶ τὸ παρὸν θέμα viewtopic.php?f=398&t=1106&p=3790#p3789.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τρί 20 Δεκ 2011, 00:44:03

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Παρ 27 Ιαν 2012, 11:57:22

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Σάβ 19 Μάιος 2018, 22:58:42

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Οἱ δυσκολίες τοῦ τυπικοῦ

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 07 Μάιος 2020, 23:42:45

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Τυπικόν

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

cron