Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Re: Ὁ Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ καὶ ἡ συμβολή του...

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 07 Δεκ 2008, 00:10:21

᾿Απὸ τοὺς διδασκάλους μου ἔμαθα ὅτι, ὅταν κάποιοι πρόκειται νὰ ἐκφέρουν κρίσιν γιὰ τὸ ἔργο μας, ὁποιαδήποτε κι ἂν εἶναι αὐτή, θετικὴ ἢ ἀρνητική, δίκαιη ἢ ὑποκειμενική, ἐμεῖς πρέπει νὰ ἀπουσιάζωμε, νὰ μὴν εἴμεθα παρόντες, ὥστε οἱ κριταὶ ἐλεύθερα νὰ ἐκφράσουν αὐτὸ ποὺ θέλουν νὰ ποῦν.

Παλαιότερα συμμετεῖχα καὶ σὲ ἕνα ἄλλο διαδικτυακὸ βῆμα διαλόγου, ὅπου μάλιστα μοῦ εἶχαν ἀναθέσει καὶ κάποια συντονιστικὰ καθήκοντα. πρὸ ὀλίγων μηνῶν ὅμως σταμάτησα νὰ συμμετέχω ἐκεῖ, διότι ἐδημιουργοῦντο ἐντάσεις καὶ παρεξηγήσεις, ἀλλὰ παραμένω ἐγγεγραμμένον μέλος. ὅταν ἀπεχώρησα ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ ἐκεῖ, ἄφησα ἕνα μήνυμα καθ᾿ ὅλα κόσμιον καὶ εὐπρεπές, στὸ ὁποῖο ἐξηγοῦσα τοὺς λόγους τῆς μὴ συμμετοχῆς μου, χωρὶς νὰ κατηγορῶ κανέναν, χωρὶς νὰ ψέγω κανέναν. ἐδήλωσα μάλιστα ὅτι ἀπεχώρησα, ὥστε νὰ παύσουν οἱ ἐντάσεις ποὺ ἐδημιουργοῦντο μὲ ἐπίκεντρο τὸ πρόσωπό μου. γι᾿ αὐτὸ καὶ ἔγραψα κατὰ λέξιν·
«ἀποχωρῶ ... (οὔτε συντονισμὸς πλέον οὔτε δημόσια μηνύματα διαλόγων οὔτε προσωπικὰ μηνύματα οὔτε thanks οὔτε τίποτε), ὥστε νὰ ἠρεμήσουν τὰ πράγματα».


῾Ο συντάκτης μιᾶς βιβλιοπαρουσιάσεως γιὰ τὸ βιβλίο μου «Ὁ Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ καὶ ἡ συμβολή του εἰς τὴν μουσικὴν μεταρρύθμισιν τοῦ 1814» εἶχε τὴν σκέψι καὶ τὴν εὐγενῆ καλωσύνη νὰ παρουσιάσῃ τὸ κείμενό του σὲ ἐκείνη τὴν ἱστοσελίδα, διότι εἶναι ἐγγεγραμμένον μέλος της. ἐν συνεχείᾳ καὶ ἄλλα μέλη ἐκείνης τῆς ἱστοσελίδος ἔγραψαν τὶς σκέψεις τους. μεταξὺ αὐτῶν κάποιοι ἐξέφρασαν καὶ ὡρισμένες ἀπορίες διὰ τὸ περιεχόμενον τοῦ βιβλίου μου. ἔτσι ἑκατοντάδες μέλη καὶ ἐπισκέπτες τοῦ διαδικτύου διαβάζουν σὲ ἐκεῖνα τὰ μηνύματα διάφορες ἀπορίες γιὰ τὸ βιβλίο μου καὶ ἴσως νὰ ἀναμένουν νὰ δώσω ἐξηγήσεις, διότι μπορεῖ νὰ μὴ γνωρίζουν κἂν ὅτι ἔχω ἀποχωρήσει ἀπὸ ἐκεῖ.

Βεβαίως ὁ χῶρος τῶν βιβλιοπαρουσιάσεων καὶ βιβλιοκρισιῶν συνήθως δὲν εἶναι ὁ κατάλληλος γιὰ ἀντιπαραθέσεις ἀπόψεων καὶ συζητήσεις ἐπιστημονικῶν, μουσικῶν, θεολογικῶν καὶ ἄλλων θεμάτων. ἐπιπλέον δὲν θὰ εἶχε ἴσως καὶ νόημα νὰ ἀρχίσω νὰ ἀπαντῶ δι᾿ ἀλληλογραφίας σὲ θέματα, γιὰ τὰ ὁποῖα ἤδη δίδω τὶς ἀναγκαῖες ἐξηγήσεις μέσα στὸ βιβλίο μου. πέραν αὐτῶν ὅμως πρέπει ἀκόμη νὰ διευκρινίσω καὶ νὰ ὑπενθυμίσω ὅτι οἰκειοθελῶς ἀπεχώρησα ἀπὸ τὶς δημόσιες συζητήσεις γιὰ τὸ καλὸ ἐκείνου τοῦ διαδικτυακοῦ χώρου, καὶ ἔχω δεσμευθῆ, ὅπως ἤδη εἶπα, ὅτι δὲν θὰ ξανακάμω ἐμφανῆ τὴν παρουσία μου οὔτε θὰ ξαναεμπλακῶ σὲ διαλόγους καὶ διαφωνίες ἐκεῖ, γιὰ νὰ μὴ διαταράσσεται ἡ ἠρεμία τῶν συζητήσεων. ἀπὸ τὴν στιγμὴ λοιπὸν ποὺ ἔχω δηλώσει τὰ παραπάνω, τηρῶ τὸν λόγον μου καὶ δὲν θὰ ξανασυμμετάσχω ἐκεῖ, διότι ἀλλιῶς θὰ φανῶ ἀσυνεπὴς πρὸς τὸν ἑαυτόν μου.

Δὲν εἶναι τοῦ χαρακτῆρός μου οὔτε νὰ φυγομαχῶ οὔτε νὰ ἀρνοῦμαι τὸν διάλογο. ἂν λοιπὸν μετὰ τὴν ἀνάγνωσι τοῦ βιβλίου μου κάποιος θέλῃ ἀπὸ ἐμένα ἀπαντήσεις γιὰ τὰ ὅσα γράφω, τὸν περιμένω ΕΔΩ στοὺς «Διαλόγους τῆς Συμβολῆς» δημοσίως, ἢ μπορεῖ νὰ ἐπικοινωνήσῃ μαζί μου κατ᾿ ἰδίαν (symbole@mail.com).

[200]
Τελευταία επεξεργασία απο Dionysios την Πέμ 17 Μαρ 2011, 14:28:32, επεξεργάστηκε 5 φορές συνολικά.
Αιτία: μετακίνησι μηνύματος ἀπὸ ἄλλο θέμα
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Σάβ 17 Ιαν 2009, 00:03:23

Μία διευκρίνσις ἀπὸ ἕνα λίγο παλαιότερο κείμενό μου
10-06-08
...πρέπει λοιπὸν νὰ εὐχαριστήσω γιὰ τὴν δημοσίως καὶ ἐγκαρδίως καὶ ἀνεπιτηδεύτως ἀπευθυνθεῖσαν εἰς ἐμὲ προσαγόρευσιν ὡς μύστην τῆς παραδόσεως καὶ τῆς τάξεως, ἀλλὰ θέλω νὰ δηλώσω ὅτι μία τέτοια προσφώνησιν δὲν μπορῶ νὰ τὴν δεχτῶ. ... εἶναι πολὺ βαρὺς ὁ χαρακτηρισμὸς κάποιου ὡς μύστου τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως, σημαίνει αὐτὸν ποὺ γνωρίζει πολλά, ἔχει ἐξιχνιάσει πολλά, ἔχει προσφέρει πολλά. ὁμοίως καὶ ὁ χαρακτηρισμὸς «γνώστης». τέτοιος μύστης καὶ γνώστης ἀναγνωρίζεται, νομίζω, σήμερα ὑπὸ πάντων ὁ πατὴρ Κωνσταντῖνος Παπαγιάννης, ὁ ὁποῖος τόσα καὶ τόσα ἔχει προσφέρει στὸν τομέα αὐτὸν καὶ ὄχι μόνον. ἔχω πληροφορηθῆ ὅτι ὑπάρχουν καὶ ἄλλοι, ἀλλὰ ἀφανέστεροι ἀκόμη. δι᾿ ἐμὲ εἶναι ἤδη ἀρκετὸς –καὶ πάλιν ὑπερβολικὸς θὰ ἔλεγα– ὁ χαρακτηρισμὸς τοῦ μελετητοῦ, μὲ τὴν ἔννοιαν ὅτι μελετῶ προσπαθῶντας νὰ μάθω κάτι καὶ ὅτι θὰ ἤθελα νὰ ὠθήσω καὶ ἄλλους σ᾿ αὐτοῦ τοῦ εἴδους τὶς μελέτες.
Εὐχαριστῶ.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 22 Ιαν 2009, 09:18:07

Μία ἀκόμη διευκρίνισις ἀπὸ κάποιο παλαιότερο μήνυμά μου

... [Μὲ τὰ κείμενά μου] δὲν ἀπαντῶ προσωπικῶς σὲ κάποιους. σκοπός μου δὲν εἶναι νὰ ἐλέγξω κάποιους προσωπικῶς γιὰ λάθη καὶ παρατυπίες. ἂν δίδω τέτοιαν ἐντύπωσιν, ζητῶ συγγνώμην. λαμβάνω ὑπόψι μου τὶς μαρτυρίες γιὰ τὶς ἀντιλήψεις ποὺ ἐπικρατοῦν, καὶ ἀναφέρομαι στὶς κρατοῦσες ἀντιλήψεις καὶ νοοτροπίες. στὸ κάτω κάτω δὲν εἶναι οἱ σύγχρονοι ποὺ εἰσήγαγαν τέτοιες νοοτροπίες, τὸ πρᾶγμα ξεκινᾷ ἀπὸ παλαιότερα, καὶ θὰ ἤμουν πολὺ ἄδικος νὰ μέμψω τοὺς συγχρόνους συναδέλφους γιὰ ὅσα πράττουν ἐκ συνηθείας ἢ ἀνεπιγνώστως ἢ ἐπειδὴ ἔτσι ἔμαθαν ἢ εἶναι ὑποχρεωμένοι νὰ κάμουν. ἐὰν εἶχα τὴν ἐντύπωσιν ὅτι ἔχουν συγκεκριμένην νοοτροπίαν μὴ ἐκκλησιαστικήν, ὅτι δὲν ἐνδιαφέρονται διὰ τὸ ὀρθὸν καὶ χριστιανικῶς πρέπον, ὅτι δὲν ἔχουν εὐσέβειαν καὶ δὲν ἀγαποῦν τὴν ἐκκλησιαστικὴν παράδοσιν, κ.λπ. κλπ., τότε δὲν θὰ συμμετεῖχα ... . ἄλλωστε στὴν διατύπωσιν [τῶν ἀπόψεών μου] δὲν ἐξῄρεσα τὸν ἑαυτόν μου. οἱ συνεργάτες στὴν «Συμβολὴ» καὶ ὅσοι μὲ γνωρίζουν ἀπὸ παλαιότερον ξέρουν ὅτι αὐτὸ δὲν εἶναι ἕνα ἁπλὸ σχῆμα λόγου, ἀλλ᾿ ὅτι πράγματι ἐλέγχω καὶ τὴν ἰδικήν μου νοοτροπίαν.

(26/6/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 22 Ιαν 2009, 09:34:13

...Δὲν ἐννοῶ ὅτι οἱ περισσότεροι δὲν τὰ ξέρουν ἢ ὅτι εἶναι ἀντίθετοι. ... . κάποιοι ὅμως δὲν τὰ ξέρουν καὶ φαίνεται ἀπὸ τὶς ἐρωτήσεις των. ἀλλὰ καὶ ἂν ἀκόμη ἔχωμε τὴν ἴδια ἐπιχειρηματολογία, ἡ διαφορὰ εἶναι ὅτι βασικῶς ἐγὼ προσεγγίζω τὸ θέμα ἀπὸ πλευρᾶς τυπικοῦ καὶ ὄχι τόσον ἀπὸ πλευρᾶς μουσικῆς. στὰ τῆς μουσικῆς ἀφήνω ἄλλους νὰ τὰ ποῦν, ποὺ τὰ ξέρουν καλλίτερα ἀπὸ ἐμένα. ἐγὼ στέκομαι σὲ θέματα νοοτροπίας περισσότερον, στὴν περὶ τάξεως ἀντίληψι ποὺ καλλιεργεῖται σιγὰ σιγά, πολλὲς φορὲς σὲ ἐσφαλμένη βάσι.

... θέλησα νὰ πῶ ὅτι ὁ ὅλος προβληματισμὸς στηρίζεται σὲ κάποιες νεώτερες καὶ ἐν πολλοῖς ἐσφαλμένες συνήθειες. νομίζω ὅτι αὐτὰ εἶναι σαφῆ.


(26/6/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 22 Ιαν 2009, 09:43:08

᾿Εν τέλει κάποιος ἔθεσε ἕνα πρόβλημα καὶ ῥώτησε ποιά εἶναι ἡ ἀντιμετώπισίς του. ἐδόθησαν ἀπαντήσεις ἀπὸ μουσικῆς ἀπόψεως, τὶς ὁποῖες οὐδόλως ἀμφισβήτησα. ἔδωσα ἀπάντησιν ἐξ ἐπόψεως τυπικοῦ, τὴν ὁποίαν θεωρῶ καὶ ὀρθοτέραν καὶ ἀποτελεσματικωτέραν καὶ ὅτι εἶναι ὑπὲρ τῶν ψαλτῶν. θὰ ἀνέμενα ἀντιδράσεις ἀπὸ κληρικοὺς-μέλη τοῦ παρόντος χώρου, ἀλλὰ ἀπὸ ψάλτες... γιατί; (ἐκτὸς ἂν ὁ πατέρας τους εἶναι ἱερεύς· τότε τὸ καταλαβαίνω.)

(26/6/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 26 Ιαν 2009, 02:06:40

13-08-08

Λίγο δύσκολο νὰ πιστέψω ὅτι ἦταν ἁπλῆ σύμπτωσις, ἀφοῦ ἔκατσα μὲ τὶς ὧρες νὰ ἑτοιμάσω τὴν ἀπάντησι (διότι μὴ νομίζετε ὅτι αὐτὰ ποὺ γράφουμε μᾶς ἔρχονται ἔτσι ἀκόπως, μόνο μὲ τὴν ἐπιφοίτησι τοῦ ἁγίου Πνεύματος, χωρὶς κόπο, ἔρευνα σὲ πηγὲς καὶ βιβλιογραφία κ.λπ.), ὅλη τὴν ἡμέρα δὲν δημοσιεύσατε τίποτε τὸ σχετικόν, καὶ μόλις μισὴ ὥρα μετὰ τὴν δημοσίευσι ἐκείνου τοῦ μηνύματος εἴχατε τὸν ἴδιο προβληματισμό, χωρὶς νὰ διαβάσετε τὰ ὅσα εἶχα γράψει. τέλος πάντων ἴσως καὶ νὰ ἦτο πράγματι σύμπτωσις...
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 26 Ιαν 2009, 03:39:06

Εὐχαριστῶ πολὺ γιὰ ὅλα αὐτά, ἀλλὰ ἐπιτρέψτε μου νὰ πῶ ὅτι ὁ χαρακτηρισμὸς «δυνάμει ὑμνογράφος» γιὰ τὸ πρόσωπόν μου εἶναι ὑπερβολικός. δὲν ἔχω ἀσχοληθῆ μὲ αὐτὸν τὸν τομέα ὡς παραγωγὸς ὕμνων. ὁ ἐπιμελητὴς καὶ διορθωτὴς εἶναι ἄλλο πρᾶγμα, εἶναι φιλολογικὴ (καὶ θεολογικὴ) ἐργασία. ὅπως ἀκριβῶς ἄλλο φιλόλογος καὶ ἄλλο λογοτέχνης. ἀκόμη καὶ ἂν κάποιος συνθέσῃ κάποια τροπάρια (ἕνα ἀπολυτίκιον ἢ ἕνα προσόμοιον) ἢ ἀκόμη ἂν κάποιος τύχῃ νὰ φτιάξῃ ἕναν παρακλητικὸν κανόνα στὴν ζωή του, προσωπικῶς δὲν νομίζω ὅτι δικαιοῦται νὰ χαρακτηριστῇ «ὑμνογράφος». κάποιος ποὺ ὑμνογράφησε γιὰ μιὰ φορὰ στὴν ζωή του μὲ μία ἐλάχιστη καὶ ἴσως ἀσήμαντη παραγωγή εἶναι ἴσως «ὑμνογραφῶν» ἀλλὰ ὄχι ὑμνογράφος. ἡ λέξις «ὑμνογράφος» ὡς ὅρος καὶ χαρακτηρισμὸς πρέπει νὰ χρησιμοποιῇται ὅπου ὑπάρχει σταθερά, μόνιμος ἢ διαρκής, δόκιμος καὶ γόνιμος ὑμνογραφικὴ ἐνασχόλησις. ἄλλο λοιπὸν ὁ «ὑμνογραφῶν» καὶ ἄλλο ὁ «ὑμνογράφος» (γιὰ μένα εἶναι καὶ τὰ δύο ξένα), ὅπως ἀκριβῶς ἄλλο ὁ «λογοτεχνίζων» καὶ ἄλλο ὁ «λογοτέχνης».

Μὲ ὁδηγεῖ τώρα αὐτὴ ἡ συζήτησις νὰ ἐκφράσω κάτι ποὺ ἀπὸ καιρὸν εἶχα στὸν νοῦν μου, ἀλλὰ δίσταζα νὰ τὸ γράψω. θὰ τὸ κάμω ὅμως εἰς τὸ οἰκεῖον θέμα, διότι δὲν ἀφορᾷ τὰ ὑμνολογικά.

Εἶναι εὐκαιρία νὰ πῶ ὅτι τὶς ἀκολουθίες ποὺ δημοσιεύονται στὴν Συμβολὴ τὶς ἐπιμελοῦνται ἐπίσης καὶ ἄλλοι συνεργάται, ὅπως πολλάκις δηλώνεται στὶς σχετικὲς εἰσαγωγές. μόνος μου ἐγὼ δὲν θὰ τὰ κατάφερνα καὶ δὲν θὰ προλάβαινα. ἐκεῖ ποὺ πολλὲς φορὲς ἔχω συμμετάσχει εἶναι στὰ τυπικὰ τῶν ἀκολουθιῶν, καὶ εἶναι ἕνας τομέας ποὺ πρέπει νὰ προσεχθῇ περισσότερον...

(23/8/2008)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

῾Εορτές καί πανηγύρεις

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 03 Σεπ 2009, 12:02:56

᾿Απὸ παλαιότερη ἀλληλογραφία μου· πρὸ ἑνὸς ἔτους περίπου...

03-10-08, 11:59
Διονύσιος Ἀνατολικιώτης
«γηράσκω ἀεὶ διορθούμενος»


    ῾Εορτὲς καὶ πανηγύρεις

Κύριε Κ................, καλημέρα σας. «ἄρτι ἐπιστρέψας» σπίτι εἶδα τὶς εὐχές σας πρὸς τὸ πρόσωπό μου, συγκινήθηκα ἀπὸ τὴν εὐγενεστάτη χειρονομία σας καὶ σᾶς εὐχαριστῶ πολύ, ἀντευχόμενος καὶ ἐγὼ τὰ παρὰ Θεοῦ κρείττονα γιὰ σᾶς καὶ τοὺς δικούς σας.

Οἱ εἰλικρινεῖς καὶ ἐγκάρδιες εὐχὲς εἶναι πάντοτε εὐπρόσδεκτες, παρ᾿ ὅλον ποὺ σήμερα δὲν εἶναι τὰ ὀνομαστήριά μου. ἀλλὰ καὶ νὰ ἦσαν, πιστέψτε με ὅτι θὰ προτιμοῦσα νὰ μὴ γίνῃ καμμία ὀνομαστικὴ ἀναφορὰ στὸ πρόσωπό μου, διότι στὸ <ἱστολόγιον> συνήντησα πολὺ ἀρνητικὸν κλῖμα, μεγίστην ψυχικὴν φθορὰν καὶ ἀπίστευτη διαπόμπευσι τῆς προσωπικότητός μου, διότι οἱ ἀντιτιθέμενοι εἰς ἐμὲ κυριολεκτικῶς εἶχαν τὸ ἐπάνω «χέρι», ἐνῷ οἱ ἀναγνωρίζοντες κάποιο δικαιον εἰς ἐμὲ ἢ ἐσιώπησαν ἢ ἀσθενῶς ὡμίλησαν.

Λυποῦμαι ποὺ σᾶς τὰ γράφω αὐτά, ἀλλὰ ἐννοῶ ὅτι ἀπεχώρησα ὑπὸ τὸν φόρτον ἀσυστάτων καὶ βαρυτάτων κατηγοριῶν, διὰ τὶς ὁποῖες αἰσθάνομαι ὅτι δὲν ἀποκατεστάθη ἡ τιμὴ καὶ φιλοτιμία μου, ὅπως ἀπαιτεῖ τὸ κοινὸν αἴσθημα τοῦ δικαίου, παρὰ τὸ ὅτι προφορικῶς καὶ γραπτῶς ἐζήτησα ἀπὸ τοὺς ὑπευθύνους τοῦ ἱστοχώρου νὰ πράξουν τοῦτο.

᾿Εὰν ἐγὼ ἐδημοσίευα ἕνα μήνυμα ὅτι π.χ. «Προσοχή! ὁ ΒΚ.............. εἶναι ὄχι ἁπλὸ μέλος ἀλλὰ ἡγετικὸ στέλεχος τρομοκρατικῆς ὁμάδος καὶ τὰ μηνύματα ποὺ στέλνει εἶναι κωδικοποιημένα μηνύματα ὑπόπτων συνεννοήσεων μὲ τὴν σπεῖρά του», θὰ ἐδικαιοῦτο ἄραγε κανεὶς νὰ ἀφαιρέσῃ τὰ μηνύματά σας ἐν ἀγνοίᾳ σας, νὰ σᾶς καλέσουν εἰς ἀπολογίαν, διὰ νὰ ἀποδείξετε ὅτι δὲν εἶσθε ἐλέφαντας, καὶ ἐν τέλει ὁ κατήγορός σας νὰ μὴν κληθῇ οὔτε νὰ ἀποδείξῃ τοὺς ἰσχυρισμούς του οὔτε νὰ ἀποσύρῃ τὶς κατηγορίες του οὔτε νὰ τοῦ γίνῃ ἐπίπληξις οὔτε νὰ τοῦ ἀπαιτηθῇ νὰ ζητήσῃ συγγνώμην δι᾿ ὅσα προεκάλεσεν;

Εἶναι πολὺ εὔκολο νὰ πάρω ἕνα μήνυμά σας καὶ νὰ τὸ «ἑρμηνεύσω» ἀλληγορικῶς καὶ κατὰ τὸ δοκοῦν, βγάζοντας ὅποια συμπεράσματα θέλω. παραδείγματα·
— λέτε ὅτι μιλᾶτε ἔχοντας ὑπόψει σας πῶς θὰ μιλούσατε στὰ παιδιά σας. «παιδιά σας» εἶναι οἱ τρομοκράτες ποὺ ἔχετε ἐκπαιδεύσει. ἡ παραπάνω φράσι σας εἶναι συνθηματική, τοὺς δίνετε «σινιάλο» ὅτι αὐτὸ εἶναι μήνυμα μὲ ὁδηγίες πρὸς αὐτούς.
— ἐν συνεχείᾳ λέτε ὅτι κατανοεῖτε τὶς ἁψιμαχίες καὶ τὸν ἔντονο λόγο κάποιων μελῶν λόγῳ τοῦ νεαροῦ τῆς ἡλικίας των. αὐτὸ σημαίνει· «διαφωνήσαμε στὴν ἔκτασι τοῦ κτυπήματος ποὺ θὰ κάνουμε, ξέρω γιατί θέλετε νὰ εἶναι πιὸ ἰσχυρό, καὶ τελικῶς ἔχετε δίκιο».
— λέτε ὅτι ὅλα ἔχουν ἡμερομηνίαν λήξεως. αὐτὸ σημαίνει «ἰσχύει ἡ προκαθωρισμένη ἡμερομηνία γιὰ τὸ κτύπημα. ἐμπρὸς νὰ λήξῃ τὸ σημερινὸ σύστημα κοινωνικῆς ἀδικίας»!

Βλέπετε πῶς μπορεῖ κάποιος νὰ κατηγορήσῃ δολίως ἕναν ἁπλὸ ἄνθρωπο; ἀρκεῖ νὰ ὀργιάζῃ ἡ φαντασία τοῦ πιθανοῦ κατηγόρου σας. ὅλα τὰ ἄλλα εἶναι εὔκολα.

Τὰ παραπάνω εἶναι βεβαίως ῥητορικὲς ἐρωτήσεις. πλέον δὲν μπορεῖτε νὰ μοῦ στείλετε προσωπικὸν μήνυμα (ἔχω ἀπενεργοποιήσει τὴν σχετικὴ δυνατότητα). ἂν τυχὸν θέλετε νὰ ἐπικοινωνήσετε μαζί μου, μπορεῖτε στὴν ἠλεκτρονική μου διεύθυνσι (ποὺ φαίνεται στὸ προφίλ μου, ὅπως γενικῶς φαίνεται στὸ διαδίκτυον καὶ τὸ πλῆρες ὀνοματεπώνυμόν μου καὶ τὸ τηλέφωνόν μου καὶ ἄλλα προσωπικά μου στοιχεῖα).

Καὶ πάλιν σᾶς εὐχαριστῶ. νὰ εἶστε καλά.

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης


῾Υστερόγραφον

᾿Ελπίζω νὰ μὴ σᾶς ἐνοχλήσῃ τὸ ὅτι θὰ κοινοποιήσω αὐτὸ τὸ μήνυμα καὶ σὲ ἄλλα μέλη τοῦ ἱστολογίου, διὰ νὰ μὴν ξαναγράφω τὰ ἴδια καὶ εἰς αὐτούς.

Δ.Α.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 15 Σεπ 2011, 20:19:35

Σὰν σὲ ἡμερολόγιο
῞Ενα κείμενο πνευματικοῦ προβληματισμοῦ τοῦ ἔτους 1986 σχετικὰ μὲ τὴν ἑορτὴ τῆς ὑψώσεως καὶ τὴν βίωσι τῆς ὀρθοδόξου παραδόσεως.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Διάφορα κείμενα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 18 Σεπ 2011, 12:39:55

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Επόμενο

Επιστροφή στην Γιά τά μέλη τῶν «διαλόγων»

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron