Προσωπικὰ στοιχεῖα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Προσωπικὰ στοιχεῖα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Παρ 12 Δεκ 2008, 00:28:55

Σύντομο βιογραφικὸ σημείωμα καὶ ἡ ἐργογραφία μου βρίσκονται ἐδῶ.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

ἐπιμέλειαι ἐκδόσεων ὑπὸ Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 10 Αύγ 2009, 02:22:59

Εἰς ὅσας ἐκδόσεις ἔχω ἐπιμεληθῆ μέχρι σήμερον περιλαμβάνονται καὶ πολλὰ βιβλία μὲ λειτουργικὰ κείμενα. ὡρισμένα ἐξ αὐτῶν περιέχουν καὶ τοὺς δύο παρακλητικοὺς κανόνας τοὺς ψαλλομένους ἐν τῇ περιόδῳ τοῦ πρώτου δεκαπενθημέρου τοῦ μηνὸς αὐγούστου κατὰ τὰς διατάξεις τοῦ τυπικοῦ. αἱ μόναι ἐκδόσεις λειτουργικοῦ περιεχομένου ποὺ ἔχω ἐπιμεληθῆ καὶ περιλαμβάνουν τοὺς δύο παρακλητικοὺς κανόνας εἶναι αἱ ἑξῆς·

῾Ιερὰ Σύνοψις καὶ τὰ ῞Αγια Πάθη, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 1997.

Μικρὸν ῾Ωρολόγιον, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 1998.

Μικρὸν Προσευχητάριον, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 2004.
τὴν ἔκδοσιν ταύτην ἐπεμελήθην πολὺ πρὸ τοῦ ἔτους 2004, ὀλίγον μετὰ τὸ Μικρὸν ῾Ωρολόγιον, ἤτοι τῷ 1999· ἐξεδόθη ὅμως ὑπὸ τοῦ ἐκδότου ἔτη τινὰ ἀργότερον, τῷ 2004. εἰς τὸ μεταξὺ διάστημα ἡ μετὰ τῶν ἐκδόσεων Παπαδημητρίου συνεργασία μου ἐπερατώθη ἐπισυμβάσης τῆς ἀπασχολήσεώς μου εἰς τὴν δημοσίαν ἐκπαίδευσιν καὶ εἰς τὸν χῶρον τῆς μουσικῆς, ἀπὸ δὲ τοῦ ἔτους 2004 ἐκλήθην νὰ ἀναλάβω ἄλλην θέσιν ἐργασίας εἰς ἕτερον ὀργανισμόν. ἀλλ᾿ ὅτε τῷ 2004 ὁ ἐκδότης ἀπεφάσισε νὰ προχωρήσῃ εἰς τὴν ἐκτύπωσιν τοῦ Μικροῦ Προσευχηταρίου, διεπίστωσεν ὅτι εἶχεν ἀπωλέσει ἐκ τοῦ ἀρχείου του ὅλον τὸ βιβλίον ποὺ εἶχα πρὸ ἐτῶν ἑτοιμάσει εἰς ἠλεκτρονικὴν μορφὴν μέχρι λεπτομερείας. εὐτυχῶς ὅτι εἶχεν ἀκόμη τὰ τελικὰ προεκτυπωτικὰ δοκίμια αὐτοῦ, καὶ ἐξ αὐτῶν ἀνεστοιχειοθετήθη (ἠλεκτρονικῶς πάντοτε) ἅπαν τὸ βιβλίον. κατὰ ταῦτα εἰς τὴν ἐν λόγῳ ἔκδοσιν ἡ ἐπιμέλεια καὶ διάρθρωσις τῆς ὕλης καὶ τὰ εἰσαγωγικὰ κείμενα ἀνήκουν εἰς ἐμέ, ἀλλ᾿ ἡ τελικὴ ἐκδοτικὴ καὶ τυπογραφικὴ ἐπιμέλεια ἀνήκει εἰς ἄλλους.

Παρακλήσεις Θεοτόκου, ἐκδόσεις Νεκτάριος Παναγόπουλος, ᾿Αθῆναι, σεπτέμβριος 2003. ταυτοχρόνως ἐπεμελήθην καὶ τὴν ἔκδοσιν «῾Ο ᾿Ακάθιστος ῞Υμνος» τοῦ αὐτοῦ ἐκδότου.

Αὐταὶ εἶναι αἱ μόναι ἄχρι τοῦδε ὑπ᾿ ἐμοῦ ἐπιμεληθεῖσαι ἐκδόσεις λειτουργικοῦ περιεχομένου ποὺ περιλαμβάνουν καὶ τοὺς δύο παρακλητικοὺς κανόνας πρὸς τὴν θεοτόκον. εἰς οὐδεμίαν ἐξ αὐτῶν ὑπάρχει ἔστω καὶ μία ὑποσημείωσις διὰ τὰς ἐν λόγῳ παρακλήσεις. ταῦτα σημειοῦνται καὶ ὡς ἀναγκαία διευκρίνισις εἰς πρόσφατον δημοσίως γενομένην συζήτησιν περὶ νεωτέρας τινὸς ἐκδόσεως (ἐκ Θεσσαλονίκης ἴσως;) τῶν παρακλητικῶν κανόνων, περιεχούσης ἀξιόλογα καὶ ἐνδιαφέροντα σχόλια, μὲ τὴν ὁποίαν ἔκδοσιν οὐδεμίαν ἔχω σχέσιν.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Προσωπικὰ στοιχεῖα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τετ 08 Δεκ 2010, 15:01:31

᾿Αλλαγὴ ὀνομαστηρίων

Θὰ ἤθελα νὰ ἐνημερώσω τοὺς γνωστοὺς καὶ φίλους καθὼς καὶ τοὺς ἀγαπητοὺς συνεργάτες μου στὴν «συμβολή», στὸ διαδίκτυο καὶ ἀλλοῦ ὅτι ἀπὸ ἐφέτος πλέον δὲν ἑορτάζω τὰ ὀνομαστήριά μου στὶς 17 δεκεμβρίου (τοῦ ἁγίου Διονυσίου τοῦ Ζακυνθηνοῦ), ἀλλὰ τὰ ἔχω μεταθέσει σὲ ἄλλη ἡμερομηνία, ποὺ εἶναι γνωστὴ μόνον στὸν στενὸ οἰκογενειακό μου κύκλο.

Διευκρινίζω ἐπίσης, γιὰ νὰ προλάβω τυχὸν καλοπροαίρετες σκέψεις καὶ ὑποθέσεις, ὅτι αὐτὴ ἡ ἄλλη ἡμερομηνία δὲν εἶναι ἡ 3η ὀκτωβρίου (τοῦ ἁγίου Διονυσίου τοῦ ἀρεοπαγίτου), καὶ μάλιστα ποτὲ δὲν γιόρταζα τότε, ὅπως ἐσφαλμένα ὑπέθεταν (καὶ ἀκόμη ὑποθέτουν) κάποιοι στὴν ᾿Αθήνα (καθότι δὲν εἶμαι ᾿Αθηναῖος).

Στὴν πραγματικότητα αὐτὴ ἡ ἀλλαγὴ τῆς ἡμερομηνίας τῶν ὀνομαστηρίων μου εἶχε ἀρχίσει ἀπὸ νωρίτερα, πρὶν ἀπὸ δύο τρία χρόνια περίπου, χωρὶς ὅμως νὰ τὸ γνωστοποιήσω σὲ τρίτους πέρα τῶν στενῶν συγγενῶν μου. τώρα τοὺς ἐνημερώνω ὅλους ἐγκαίρως καὶ τοὺς εὐχαριστῶ ἀπὸ πρὶν γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον τους καὶ τὴν ἀγάπη τους ποὺ μοῦ ἐκδήλωναν κάθε χρόνο μὲ τὶς εὐχές τους, καὶ τοὺς ἀντεύχομαι ἐγκαρδίως ἀπὸ Κυρίου πᾶσα εὐλογία καὶ προκοπὴ καὶ κάθε ἀγαθό.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Προσωπικὰ στοιχεῖα Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 17 Μαρ 2011, 15:31:16

Dionysios έγραψε:Σύντομο βιογραφικὸ σημείωμα καὶ ἡ ἐργογραφία μου βρίσκονται ἐδῶ.


Δημοσίευσα σὲ νέα σελίδα τὴν ἐργογραφία μου, ἐμπλουτισμένη, διότι ἡ προηγούμενη σελίδα εἶχε καταργηθῆ, καὶ διώρθωσα τὸν παλαιὸ σύνδεσμο στὸ πρῶτο μήνυμα τοῦ παρόντος θέματος.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: ἐπιμέλειαι ἐκδόσεων ὑπὸ Διονυσίου ᾿Ανατολικιώτου

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τρί 01 Μάιος 2012, 04:38:47

Dionysios έγραψε:Εἰς ὅσας ἐκδόσεις ἔχω ἐπιμεληθῆ μέχρι σήμερον περιλαμβάνονται καὶ πολλὰ βιβλία μὲ λειτουργικὰ κείμενα. ὡρισμένα ἐξ αὐτῶν περιέχουν καὶ τοὺς δύο παρακλητικοὺς κανόνας τοὺς ψαλλομένους ἐν τῇ περιόδῳ τοῦ πρώτου δεκαπενθημέρου τοῦ μηνὸς αὐγούστου κατὰ τὰς διατάξεις τοῦ τυπικοῦ. αἱ μόναι ἐκδόσεις λειτουργικοῦ περιεχομένου ποὺ ἔχω ἐπιμεληθῆ καὶ περιλαμβάνουν τοὺς δύο παρακλητικοὺς κανόνας εἶναι αἱ ἑξῆς·

῾Ιερὰ Σύνοψις καὶ τὰ ῞Αγια Πάθη, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 1997.

Μικρὸν ῾Ωρολόγιον, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 1998.

Μικρὸν Προσευχητάριον, ἐκδόσεις Παπαδημητρίου, ᾿Αθῆναι 2004. ...

Παρακλήσεις Θεοτόκου, ἐκδόσεις Νεκτάριος Παναγόπουλος, ᾿Αθῆναι, σεπτέμβριος 2003. ταυτοχρόνως ἐπεμελήθην καὶ τὴν ἔκδοσιν «῾Ο ᾿Ακάθιστος ῞Υμνος» τοῦ αὐτοῦ ἐκδότου.
....



᾿Επίσης ἔχω ἐπιμεληθῆ καὶ πολλὰ ἐκ τῶν βιβλίων τῶν ἐκδόσεων «Κάλαμος» ποὺ ἀναφέρονται καὶ εἰς διαδικτυακὸν κατάλογον.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην Γιά τά μέλη τῶν «διαλόγων»

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες