Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Δημοσίευσηαπό Ιωαννίδης Δημήτριος » Παρ 24 Απρ 2009, 08:36:55

Είναι μία περίπτωση, που μέχρι τώρα στα 55 μου χρόνια σαν διορισμένος Ιεροψάλτης, δεν μου έχει τύχει και πρέπει να παραδεχτώ, ότι δεν είμαι σίγουρος για την Τυπική Διάταξη, που θα πρέπει να ακολουθηθεί.
Θα ήθελα τις γνώμες των περισσότερο ειδικών από την ταπεινότητά μου, συνοδευόμενες φυσικά, και από τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία.
Δημήτριος Ιωαννίδης
Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως
Ιωαννίδης Δημήτριος
 
Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Τετ 21 Ιαν 2009, 11:47:12

Re: Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Παρ 24 Απρ 2009, 18:52:14

Ιωαννίδης Δημήτριος έγραψε:Είναι μία περίπτωση, που μέχρι τώρα στα 55 μου χρόνια σαν διορισμένος Ιεροψάλτης, δεν μου έχει τύχει και πρέπει να παραδεχτώ, ότι δεν είμαι σίγουρος για την Τυπική Διάταξη, που θα πρέπει να ακολουθηθεί.
Θα ήθελα τις γνώμες των περισσότερο ειδικών από την ταπεινότητά μου, συνοδευόμενες φυσικά, και από τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία.


Κατὰ τὴν διακαινήσιμο ἑβδομάδα δὲν ψάλλεται παρακλητικὸς κανὼν στὴν θεοτόκο ἢ σὲ ἄλλον ἅγιο παρὰ μόνον ὁ τοῦ πάσχα. μόνον γιὰ τὸν ὄρθρο ὑπάρχουν κατὰ τὸ Τυπικὸν 3-4 ἐξαιρέσεις γιὰ μνῆμες ἁγίων ποὺ ἐπιτρέπεται νὰ ψαλῇ ὁ κανόνας τους μαζὶ μὲ τὸν τοῦ πάσχα. πέραν τοῦ ὄρθρου οὔτε αὐτό.

῾Ο σεβαστὸς πρωτοψάλτης κύριος ᾿Ιωαννίδης μᾶς δίδει ἐδῶ τὴν εὐκαιρία νὰ θυμηθοῦμε καὶ ἕνα ἄλλο σημεῖο, στὸ ὁποῖο κατὰ τὰ νεώτερα χρόνια ἔχει ἐπέλθει σύγχυσις· ὅτι στὴν «ἐναρκτήριο ἀκολουθία» τὴν τελουμένη ἀντὶ μεσονυκτικοῦ, ὡρῶν καὶ ἀποδείπνου δὲν ψάλλονται κανόνες.

Τὰ παραπάνω τεκμηριώνονται ἐπαρκῶς στὰ ἑξῆς·

1. Τριῴδιον, κυριακὴ ὀρθοδοξίας, μετὰ τὸν κατανυκτικὸ ἑσπερινό, σημείωσις περὶ τῶν κανόνων τοῦ μηναίου ἀπὸ τοῦ σαββάτου τοῦ Λαζάρου μέχρι τῆς κυριακῆς τοῦ ἀντίπασχα, ἤ τοι μεγάλης ἑβδομάδος καὶ διακαινησίμου, ἡ ὁποία μᾶς ἀπασχολεῖ ἐδῶ.

2. Τ.Μ.Ε., παράρτημα, περὶ τῆς νεκρωσίμου ἀκολουθίας ἐντὸς τῆς διακαινησίμου.

3. Τυπικὸν Βατοπεδίου ἔτους 1869, ἂν τύχῃ ἁγιασμὸς (πρώτη τοῦ μηνὸς) ἐντὸς τῆς διακαινησίμου· ἀναφέρει ὅτι δὲν ψάλλεται ὁ κανὼν τοῦ ἁγιασμοῦ, ὁ ὁποῖος εἶναι κανὼν πρὸς τὴν θεοτόκον, ἀλλὰ ἀντ᾿ αὐτοῦ ὁ τοῦ πάσχα.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Δημοσίευσηαπό Ιωαννίδης Δημήτριος » Κυρ 26 Απρ 2009, 10:19:38

Κε Ανατολικιώτη Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Κάπως έτσι κι εγώ σκεπτόμουν, αλλά με τις ιδιοτροπίες των πάσης φύσεως και βαθμού Κληρικών μας, πολλές φορές, χάνει ένας άνθρωπος τα Πασχάλια του. Συγκεκριμένα, με ρώτησε κάποιος μαθητής μου, επειδή ο Ιερέας - Προϊστάμενος του Ναού που ψάλλει, του ζήτησε να κάνουν Παράκληση του Αγίου Γεωργίου. Του είπα να ψάλλει πρώτα τις Αναστάσιμες Ωδές του Κανόνα του Πάσχα, κατόπιν της Παρακλήσεως του Αγίου και να επισφραγίζει κάθε Ωδή, με την Καταβασία, τα Χριστός Ανέστη κ.λ.π.
Επίσης γνωρίζω πολύ καλά, ότι από το Σάββατο του Λαζάρου, μέχρι ΚΑΙ την Κυριακή του Θωμά, δεν γίνονται Μνημόσυνα. Ξέρετε όμως ποσες φορές έχουν δεί τα μάτια μου ΚΑΙ των Βαϊων, Και τη Διακαινήσιμο Εβδομάδα, αλλά ΚΑΙ του Θωμά, να στήνονται ολόκληρες κατασκευές των εργολάβων, προκειμένου να φιλοξενήσουν ένα δίσκο με κόλλυβα ; Δύο μάλιστα φορές, προεξήρχε και ο Μητροπολίτης της Έδρας. Γι' αυτό λέω πολλές φορές, ότι η Τάξη μέσα στις διάφορες Ακολουθίες, προσαρμόζεται ανάλογα με ποιό από τα δύο πόδια, κατέβηκε ο εκάστοτε Προεστώψς, από το κρεββάτι του. Βέβαια αυτό, δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά δεν παύει να είναι ένα γεγονός, που ευδοκιμεί εν αφθονία στο χώρο της Εκκλησίας.
Δημήτριος Ιωαννίδης
Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως
Ιωαννίδης Δημήτριος
 
Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Τετ 21 Ιαν 2009, 11:47:12

Re: Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 27 Απρ 2009, 08:19:22

Ιωαννίδης Δημήτριος έγραψε:Επίσης γνωρίζω πολύ καλά, ότι από το Σάββατο του Λαζάρου, μέχρι ΚΑΙ την Κυριακή του Θωμά, δεν γίνονται Μνημόσυνα. Ξέρετε όμως ποσες φορές έχουν δεί τα μάτια μου ΚΑΙ των Βαϊων, Και τη Διακαινήσιμο Εβδομάδα, αλλά ΚΑΙ του Θωμά, να στήνονται ολόκληρες κατασκευές των εργολάβων, προκειμένου να φιλοξενήσουν ένα δίσκο με κόλλυβα ; Δύο μάλιστα φορές, προεξήρχε και ο Μητροπολίτης της Έδρας.


᾿Επειδὴ τὰ μνημόσυνα εἶναι διαφορετικὸ θέμα, ἂν θεωρῆτε ὅτι ὑπάρχει ἐνδιαφέρον γιὰ νὰ συζητηθῇ, μποροῦμε νὰ ἀνοίξουμε νέο θέμα. ἐδῶ ἂς μείνῃ ἡ συζήτησις μόνον γιὰ τὶς "Παρακλήσεις" ἐντὸς τῆς διακαινησίμου ἑβδομάδος. νομίζω ὅτι μποροῦμε νὰ σχολιάσωμε πολλὰ ἀκόμη.

Οἱ παρακλήσεις εἶναι ἕνα εἶδος ἰδιοτύπου ὄρθρου. ἀφοῦ ἤδη ἔχει προηγηθῆ ὁ ἀναστάσιμος ὄρθρος, στὸν ὁποῖο ἐψάλη καὶ ὁ ἁρμόδιος κανὼν τοῦ ἁγίου, πῶς καὶ πότε θὰ τελεσθῇ καὶ ἕνας ἄλλος ἰδιότυπος ὄρθρος καὶ μάλιστα μὴ ἀναστάσιμος;
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Παρακλήσεις στην Διακαινήσιμο Εβδομάδα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 05 Απρ 2010, 09:33:35

῾Υπενθυμίζω τὸ παρὸν θέμα λόγῳ ἐπικαιρότητος.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην Κινητές ἑορτές (τυπικόν)

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron